Isırgan Otu Ekstresi

Isırgan Otu Ekstresi
Isırgan otu ülkemizin hemen hemen her yöresinde doğal olarak yetişen ve her zaman bulunabilen doğal bir ottur. Bünyesinde bulunan salisilik asit akarsitleri öldürmektedir.
Hepimizin bildiği asrın mucizesi olarak adlandırılan çok kullandığımız bir ilacın etken maddesi de salisilik asittir.

Isırgan otu ekstresini böcek kovucu olarak tarlalarımızda kullanabiliriz. Özellikle sebzelerde küçük böcekler ve yaprak bitlerine karşı oldukça etkilidir. Böylece öncelikle yetiştirdiğimiz ürünlerin sağlığı olmak üzere, temel görevimiz olan insanlar için sağlıklı gıda yetiştirme misyonunu yerine getirmiş oluruz. Ayrıca biliyoruz ki doğada hiçbir şey yok olmaz ve bir başka canlı ya da elementle ilişkiye girer. Dolayısıyla doğada varolan bir canlıyı kullanarak doğaya zararlı olmayan bir madde bırakmış oluruz.
Son olarak çok pahalı olan sentetik kimyasal ilaçları satın almayarak hem girdi maliyetlerini düşürmüş oluruz hem de kimya şirketlerine para akıtmamış oluruz.
Nasıl hazırlamalıyız?
Gerekli malzemeler; (100 kg doğal ekstre için)
1) 10 kg. taze ısırgan.
2) 150 kg. soğuk su.
3) 200 litrelik varil (veya ilaçlama havuzu)
10 kg. taze ısırgan biçilir ve mümkünse parçalanarak varile konur. 150 kg. soğuk su doldurulur ve varile eklenir. Açık olarak 3 tam gün beklenir. Uygulama yapacağımız zaman otlar süzülür ve pulvazitore konulur. 250 gr. şeker ilave edilir. Sebzelere mümkün olduğu kadar yaprak altlarına uygulanır.
Eğer daha küçük çaplı ise oranlara dikkat ederek sırt pompası ile de uygulayabiliriz. Sebze fide dikimleri yapıldıktan sonra ve fideler kendini topladığında (yaklaşık 2 hafta sonra) birer hafta ara ile 2 kez uygulamakta yarar vardır.
Ayrıca sebzelerimizi gözlemleyerek ilk oluşumlarda ve muhakkak 1’er hafta ara ile uygulamalıyız. Tek seferlik uygulama hiçbir zaman yeterince etkili olmayacaktır.
Isırgan otu ekstresinin diğer etkili çeşitleri
1) 100 litre baz alınarak elde ettiğimiz ısırgan suyu ekstresine eritilmiş 1 kg. göz taşı, 1 kg. bordo bulamacı (kireç kaymağı) eklenir ise mildiyo ve yavru çürüklüğü hastalıklarında böcek öldürücü olarak etkili olur.
2) Isırgan otu ekstresine %50 oranında ceviz yaprağı parçalanarak konursa (tabi ısırganla birlikte aynı işlem sürecinde, sonradan değil) insektisit yani böcek oldürücü niteliği çok daha güçlenmiş olacaktır.
3) Yine 100 litrelik ısırgan otu ekstresine 500 gr. arap sabunu eklenirse (eriterek) elma iç kurduna karşı da etkili olacaktır.

ISIRGAN OTU EKSTRESİ NEREDE ETKİLİDİR?
TÜM SEBZELERDE
1)KIRMIZI ORÜMCEK.
2)ŞIRALI KOŞNİLİN.
3)AKARSİTLER.
4)YAPRAK BİTLERİ
5)BAZI KÜÇÜK BOCEKLER
6)BAZI VİRÜSLER

Ekolojik üreticiler derneği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s